Připravili jsme pro vás malý experiment. Myslíte si, že je zbytečné pletení zkušebních vzorků? Stejná příze, stejné jehlice, stejná pletařka… dokonce ve stejný den, a přesto dva různé výsledky. Víte, v čem je háček?
Zvednutý prst. Ano, je to tak. Tahle maličkost dokáže udělat rozdíl i dvě očka na deseti centimetrech. Přesvědčte se. Oba zkušební vzorky jsou upletené ze stejné příze, v různých barvách pro názornost. V obou případech je to 30 oček a 30 řádků.
Na první pohled je růžový vzorek větší. Při pletení byl ukazováček levé ruky výš. Ale proč je úplet volnější? Mezi prstem a jehlicí je větší prostor a i více příze, kterou může pravá jehlice využít. Výše držený ukazováček neutahuje přízi upleteného oka tak silně, jako když je ukazováček blíž jehlici.
Další důvod proč plést zkušebný vzorek. Pokud zkušebný vzorek neodpovídá rozměrům uvedeným v návodu, můžete přispůsobit velikost jehlic.
Experiment mi pomohl vyrovnat rozdíl ve volnosti oček pletených hladce a obrace. Při pletení obrace se snažím držet ukazováček níže než při pletení hladce. Díky tomu není rozdíl mezi pletením na rubové a lícové straně tak markantní.
I vás překvapil ten rozdíl? Dejte tomu šanci a vyzkoušejte, jak změní zvednutý prst vaše pletení. Inspirujte se a vybírejte z našich návodů pro vaše nové pletení.